10:43 AM 1397/10/12 تعداد بازدید: 956

  نشست تخصصی رئیس سازمان شیلات ایران با نمونه های ملی بخش شیلات

 در ادامه مراسم سی و سومین دوره انتخاب و معرفی نمونه های ملی بخش کشاورزی در تاریخ 97/10/11 جلسه تخصصی دیدار نمونه های برتر بخش شیلات کشور با رئیس سازمان شیلات ایران در محل هتل پارسیان استقلال برگزار شد.

 
به گزارش روابط عمومی سازمان شیلات ایران در این نشست که به ریاست دکتر حسن صالحی معاون وزیر و رئیس سازمان شیلات ایران با حضور معاونین، مدیران کل، رئیس موسسه تحقیقات علوم شیلاتی و نمونه های برتر بخش شیلاتی برگزار شد.
دکتر حسن صالحی ضمن تبریک و تهنیت به برگزیدگان و قدردانی از زحمات و تلاش های آنان در راستای فعالیت شیلاتی مربوطه به اهم موضوعات مربوط به صنعت شیلات کشور و توسعه پایدار اشاره کرد.
همچنین نمونه های منتخب شیلاتی نیز با ارائه نقطه نظرات و طرح مسائل و مشکلات مبتلا به حوزه فعالیت خود از مسئولین سازمان درخواست همکاری و مساعدت کردند.
دکتر صالحی با اشاره به اینکه سال گذشته یکی از سال های خوب در امر صادرات و آبزی پروری بوده گفت: علیرغم خشکسالی و کم آبی سال گذشته تولیدات شیلات یک میلیون و دویست هزار تن بود سهم صید در این میزان، 724 هزارتن و آبزی پروری 480 هزار تن بوده است که می توان گفت پرورش ماهیان گرمابی – سردآبی، میگو و پرورش ماهی در دریا در زنجیره این فعالیت سهم بسزایی در این میزان تولید داشته اند.
وی با تاکید بر رشد 25 درصدی صادرات آبزیان و محصولات شیلاتی در سال گذشته افزود: در سال گذشته بیش از 26 هزار تن میگو به کشورهای هدف صادر شد و ارزش صادرات بیش از 510 میلیون دلار به میزان 137 هزار تن بوده است.
دکتر صالحی خاطر نشان کرد: بخش شیلات و آبزیان از بخش هایی است که تراز تجاری آن مثبت است و در سال کمتر از 80 میلیون دلار واردات در این بخش صورت می گیرد در حالی که ارزش صادرات چندین برابر واردات می باشد.
معاون وزیر جهادکشاورزی و رئیس سازمان شیلات ایران افزود: در حوزه صید و صیادی فعالیت های جدیدی از جمله صید با قلاب به خصوص صید تون ماهیان سال ها در دستور کار شیلات قرار داشت که به همت همکاران پرتلاش در سیستان و بلوچستان هم اکنون به طور گسترده در حال انجام است.
وی با اشاره به تولید میگو تاکید کرد: میزان برداشت میگو به 38 هزار تن رسیده است و برآورد ما این است که در 40 سالگی انقلاب اسلامی 40 هزار تن میگو برداشت داشته باشیم.
دکتر صالحی ضمن اشاره به ضرورت تولید خوراک غذای لاروی در داخل کشور تصریح کرد: لازم است برای تولید میگو و تولید غذای لاروی آن کارخانه هایی در داخل کشور راه اندازی شود و از ماشین آلات داخلی استفاده شود و اگر فرایند تولید غذای لاروی در داخل واقعاً دارای شکل است و ممکن است زمان بر باشد لازم است برای واردات آن با دستورالعمل خاص اقدام شود.
وی افزود: در مورد مکانیزاسیون و تجهیزات و بهره وری ها ضروری است بیش از گذشته تلاش و پیگیری شود.
در همین راستا در برخی استانها الگوهای صدور موافقت اصولی پروانه تاسیس همان الگوهای قدیمی است که باید اصلاح و تعدیل شود.
گفتنی است در پایان این نشست از نمونه های منتخب شیلاتی کشور ازسوی رئیس سازمان شیلات ایران تقدیر و تجلیل به عمل آمد.


تصاویر پیوست
فایلهای پیوست
نظر خود را ارسال نمایید
نام
نظرات
پست الکترونیکی

کد  امنیتی

نظرات خوانندگان
كليه حقوق اين پورتال متعلق به سازمان شیلات ایران مي باشد
روابط عمومی سازمان شیلات ایران